Jak przygotować się na kolędę? Wizytę duszpasterską w domu? 


Coroczna wizyta księdza zwana jest kolędą, ponieważ najczęściej odbywa się w okresie po Bożym Narodzeniu. Dlaczego ksiądz nas odwiedza? Przede wszystkim chce poznać problemy parafian, dowiedzieć się, ilu jest mieszkańców. Chce poznać bliżej swoje „owieczki”, jako ten prawdziwy pasterz. 


Oprócz rozmowy pragniemy na kolędzie pomodlić się o powodzenie i szczęście dla rodziny w nowym kalendarzowym roku oraz pobłogosławić mieszkanie/dom.


Jak możemy się przygotować do wizyty duszpasterskiej? 


Oto krótka lista, co jest potrzebne, żeby dobrze przyjąć księdza odwiedzającego dom.

1)     Krzyż na stole przykrytym obrusem (proszę pamiętać, że krzyż jest symbolem naszej wiary). Powinien być on w centrum, pomiędzy świecami, nie może być złamany, zniszczony.

2)     Dwie świece ustawione nieco przed krzyżem (jest to symbol światłości świata).

3)     Dzieci i młodzież w pobliżu stołu powinny mieć przygotowane zeszyty do religii.

4)     Woda święcona - można ją zabrać do domu po nalaniu z odpowiedniego naczynia znajdującego się w kościele. Kapłan ma również wodę święconą ze sobą. 


Jak wygląda obrzęd?


Wszystko zaczyna się od pierwszej wizyty ministrantów, którzy towarzyszą księdzu. Pukają oni do drzwi i informują o przybyciu księdza. Ministranci oczekują na korytarzu lub na dworze i idą po księdza. Następnie wracają i z kapłanem rozpoczynają modlitwę. Następuje obrzęd ucałowania krzyża (zależy od kapłana) i pokropienia. Ministranci wychodzą. Ksiądz zostaje, aby spokojnie porozmawiać z rodziną na tematy religijne i parafialne. Nie jest to odpowiedni czas na rozmowy polityczne. 


O czym trzeba pamiętać?


Kilka chwil przed przyjęciem kapłana  należy zapalić świece, wyłączyć telewizor, radio, zakończyć rozmowę przez telefon. Jeżeli mamy gości to nie ma problemu, aby też uczestniczyli w modlitwie (chyba, że są np. innego wyznania).

Ofiary, które możemy złożyć z racji odwiedzin kolędowych, są przeznaczone na dalsze prace budowlane w naszym kościele. Za które składamy Bóg zapłać.